Enigma On Tour,

czyli inspirujemy do okrywania okolicy

Zalew Bangry - Oaza Wodna w Krakowie

Zalew Bagry to ukryty skarb Krakowa, który kryje się w sercu miasta. Choć nie jest tak znany jak Wawel czy Rynek Główny, to stanowi prawdziwy raj dla miłośników natury, wodnych atrakcji i spokoju.

Zalew Bagry powstał w 1945 roku, a jego geneza jest niezwykle interesująca. Wcześniej na tym terenie znajdowały się wyrobiska żwirowni, gdzie pracowali przymusowo więźniowie z obozu Baudienst nr 108. To właśnie tam wydobywano materiał na rozbudowę stacji kolejowej Kraków Prokocim. Po wojnie, gdy Niemcy wycofywali się z Krakowa, pompy przestały działać, a woda w krótkim czasie zalała wyrobisko, tworząc zbiornik wodny. Nazwano go Bagrami, od niemieckiego słowa Bagger, oznaczającego koparkę.

Brzegi Zalewu Bagry porośnięte są szuwarem trzcinowym i pałkowym, co stwarza dogodne warunki do gniazdowania ptaków wodnych. To idealne miejsce dla miłośników wędkarstwa – w zbiorniku występują ryby karpiowate, drapieżniki i nawet węgorze. W okresie zimowym można obserwować rzadkie gatunki ptaków wodnych, takie jak perkoz rogaty czy łyska. Na terenie Zalewu Bagry znajduje się strzeżone kąpielisko, piaszczysta plaża oraz przystanie wodne. To doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek, sporty wodne i relaks na świeżym powietrzu. Dla tych, którzy cenią sobie dzikość, dostępne są również dzikie plaże.

Zalew Bagry to nie tylko oaza przyrody, ale także miejsce aktywnego wypoczynku. Można tu wypożyczyć sprzęt wodny, nauczyć się pierwszej pomocy czy zdobyć patenty żeglarskie. Spacerując wokół zbiornika, można cieszyć się zielenią, słońcem i spokojem.

Jeśli szukasz ucieczki od miejskiego zgiełku, odwiedź Zalew Bagry. To kawałek Mazur w samym centrum Krakowa, gdzie natura i woda tworzą magiczny mikroklimat.

Enigma Hostel & Apartments: Twoje noclegi w centrum Krakowa